قریب به ۸۰۰۰ دام سبک در بم علیه بیماری آنتروتوکسمی واکسینه شدند

[ad_1]
قریب به ۸۰۰۰ دام سبک در بم علیه بیماری آنتروتوکسمی واکسینه شدند

به گزارش ارگ نیوز؛ مسعود اسدی پور، صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: ۸۰۰۰ دام سبک بر علیه بیماری آنتروتوکسمی واکسیناسیون شدند.
وی اظهار داشت: بیماری آنتروتوکسمی نیز یک بیماری باکتریایی دام سبک است که به دنبال تغییر در جیره دام رخ می دهد.

وقوع این بیماری در اوایل فصل پاییز و بهار بیشتر است و در فصل بهار با رویش علوفه سبز و مراتع تغذیه دام از این علوفه بیشتر شده و این موجب تغییرات در دستگاه گوارش دام و زمینه سازی رشد و تکثیر باکتری های بی هوازی از جمله کلستریدیوم ها می شود.
این مسئول افزود: به دنبال تکثیر عامل بیماری آنتروتوکسمی در دستگاه گوارش دام و تولید توکسین توسط این باکتری و به پخش آن از طریق دستگاه گردش خون در امعا و احشا دام این بیماری بروز می کند.

اسدی پور عنوان کرد: این بیماری موجب پرخونی در دستگاه گوارش، کبد ،مغز، ریه و کلیه غیر دام می شود و در موارد حاد موجب مرگ دام می شود.

رئیس شبکه ی دامپزشکی بم اشاره کرد: از راه‌های پیشگیری این بیماری می‌تواند به واکسیناسیون و به موقعیت دام و دوز یادآور واکسن، قرنطینه و مدیریت بهداشتی دامداریها اشاره کرد.

اسدی پور در پایان از دامداران و عشایر شهرستان درخواست کرد با مراجعه به مرکز دامپزشکی شهرستان نسبت به واکسیناسیون دام سبک خود علیه این بیماری مهم اقدام نمایند.

انتهای خبر/


نویسنده مطلب: .

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *