زورخانه ای که کاملا بدست روحانی مسجد و مردم ساخته شد/ وقتی دستگاه دولتی تعطیل است، مردم آتش به اختیار عمل می کنند

[ad_1]

به گزارش  ارگ نیوز؛ به مناسبت هفته ورزش های پهلوانی و زورخانه ای تصمیم گرفتیم وضعیت این ورزش را در شهرستان بم بررسی کنیم لذا در این زمینه به سراغ حجت‌الاسلام قاسم شیرخانی از روحانیون ورزشکار بمی که پایه گذار یک زورخانه در منطقه خواجه نظام (عسکر) بم هست رفتیم.

حجت الاسلام شیرخانی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از سال  نود تصمیم به ساخت زورخانه در خواجه عسکر گرفتم  و تا سال ۹۵ ساخت این زورخانه را به پایان رساندم،  در این مدت روحانی یکی از مساجد در این منطقه بودم و مردم در این منطقه آشنایی با زورخانه نداشتند لذا ابتدا این ورزش را شروع کردیم و سپس با کمک مردم کم کم وسیله ها را تهیه کردیم و باید تاکید کنم که کل ساخت این زورخانه با کمک های مردمی انجام شده است.

وی با اشاره به هزینه های تمام شده برای تهیه تجهیزات مورد نیاز این زورخانه گفت:  نزدیک به ۶ میلیون تومان در سال ۹۰ برای تهیه  دستگاه های مورد نیاز هزینه شد.

این ورزشکار با اشاره به انگیزه خود از فعالیت در ورزش زورخانه‌ای گفت: این ورزش اجداد ما است و به علت اینکه تنها ورزشی است که اسماء متبرک ائمه علیه السلام در آن براساس قانون این ورزش به وفور برده می‌شود، این مسئله هم از لحاظ جسمی فرد ورزشکار را تقویت می‌کند و هم از لحاظ روحی تاثیرات بسیار مثبتی در روحیه ورزشکار ایجاد می کند بنابراین ورزش زورخانه را انتخاب کردم.

حجت‌الاسلام شیرخانی افزود: انگیزه‌ ایجاد این زورخانه جذب جوانان و مردم به سوی  مسجد و نماز جماعت بود.

وی با اشاره به هزینه‌های ساخت زورخانه گفت: ساخت این  زورخانه پنج سال طول کشید و در  طی این سالها بیش از ۲۰۰ میلیون تومان برای ساخت آن هزینه شد که تمام آن هم از طریق کمک‌های مردمی تامین شد و در برخی موارد هم مردم  برای ساخت آن کمکهایی را به صورت رایگان انجام می دادند که اگر جز این بود هزینه ساخت بیش از این می شد.

امام جماعت مسجد خواجه نظام اذعان داشت:  پس از اینکه چند بار در مناسبت های مذهبی مختلف در مقابل دیدگان مردم ورزش زورخانه ای را اجرا کردیم و مردم با این ورزش آشنا شدند و مشاهده کردند که این ورزش از مرام و معرفت و پهلوانی می گوید لذا کمک های خود را به سمت حمایت از این ورزش روانه کردند و پس از ۵ سال که از سالن ووشو برای ورزش استفاده می‌کردیم موفق شدیم ساخت زورخانه را به پایان برسانیم   و این زورخانه اکنون در مرحله افتتاح قرار دارد و فقط تنها مشکل آن برای افتتاح رسمی اتمام ساخت سرویسهای بهداشتی است.

وی با اشاره به دیرینه ورزش های باستانی و پهلوانی گفت:  یکی از افرادی که تمام روحیات  و خصوصیات یک پهلوان را داشت حضرت علی علیه السلام است،  وگرنه ورزش پهلوانی متعلق به پیش از اسلام است و این ورزش ورزشی است که ۹۰ درصد آن آداب و رسوم آن است.

حجت الاسلام شیرخانی با اشاره به تاثیرات ورزش پهلوانی گفت: یکی از ورزشکاران که در زورخانه شرکت می کرد به کسوت روحانیت در آمده است و جذابیت و نشاط این ورزش باعث شده است که بسیاری از کشورها درخواست کردند این ورزش در آنجا نیز دایر شود اما متاسفانه به این ورزش در کشور خودمان توجهی  نمی‌شود و اگر کسی زورخانه راه اندازی کند به جای این که منبع درآمدی برای او باشد محلی برای هزینه تراشی برای  او می شود.

وی در پایان گفت: زورخانه خواجه نظام چهاردهمین زورخانه  در شهرستان بم است که در حال فعالیت است.

انتهای خبر/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *