در ماجرای شهادت شهید بهشتی گروه حامیان بنی صدر و گروه مدعیان حقوق بشر رسوا شدند/ در سال گذشته به آمار بالای بیش از ۴۰۰۰۰ پرونده در بم رسیدگی شد/ تنها ۴۵ درصد از کادر اداری دادگستری بم تکمیل است، با کمبود شدید مواجهیم

[ad_1]

به گزارش “ارگ نیوز”؛ عارف کیا رئیس دادگستری شهرستان بم  به ارائه گزارشی از عملکرد دادگستری بم در یکسال گذشته پرداخت و گفت: بفرمایش امام خمینی مظلومیت شهید بهشتی از این باب بود که او را نشناختند و قدرش را ندانستند و شهید بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان بود.

وی افزود: در ماجرای شهادت شهید بهشتی در دفتر حزب جمهوری اسلامی دو گروه رسوا شدند یکی منافقین که از حامیان ابوالحسن بنی صدر بودند و همیشه ادعا می‌کردند حامی مردم هستند و گروه دوم قدرت های جهانی بودند که همیشه مدعی حمایت از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم بودند.

عارف کیا با اشاره به برخی از برنامه های انجام شده در هفته قوه قضاییه اظهار داشت: در سال گذشته در شهرستان بم تقریبا به ۴۰۰۰۰ پرونده رسیدگی شده و برای آنها رای صادر شد که از این آمار بیش از ۳۲ هزار پرونده در دادگستری و بیش از ۷ هزار پرونده نیز در شوراهای حل اختلاف رسیدگی شده است و این رقم بالایی است لذا جا دارد از همکاران عزیزمان و همچنین داستان محترم و شوراهای حل اختلاف تشکر کنم.

رئیس دادگستری بم ابراز داشت: بسیاری از پرونده های مواد مخدر و محکومین این حوزه غیربومی هستند و در پرونده های دعاوی حقوقی متاسفانه دعاوی خانواده در صدر قرار دارد.

وی افزود: در سال گذشته دادگاه بروات تاسیس شد و همچنین سامانه ثنا راه اندازی شد و این سامانه مخفف سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیکی قضایی است که مشکلات ابلاغ دستی و کاغذی را حل کرد و برخی هزینه‌های قوه قضایی را کاهش داد همچنین سامانه ویدیو کنفرانس نیز راه اندازی شده است که توسط آن قاضی می تواند از راه دور به پرونده رسیدگی کند.

این مسئول بیان داشت: در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی توسط همکاران ما جلسات متعددی برگزار شده است و همچنین توسط نشریات و جراید محلی و شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی هایی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی انجام شده است و همچنین مشاوره های رایگان در جهت تقویت بنیان خانواده ها انجام شده است لذا جا دارد از امام جمعه محترم تشکر ویژه داشته باشیم چراکه به علت مقبولیتی که ایشان دارند برخی از پرونده هایی که به ایشان ارجاع داده می‌شود به صلح و سازش ختم میشود.

عارف کیا اظهارداشت: دستگاه قضایی در شهرستان مشکلات و کمبود هایی را هم دارد لذا باید اطلاع داشته باشید که در وضعیت فعلی تنها ۴۵ درصد از کادر اداری ما در بم تکمیل است در حالی که حتی این تعداد کادر هم بر اساس نیاز سال‌های گذشته بوده است و اگر براساس افزایش جمعیت فعلی محاسبه شود اکنون یقینا بیش از این کمبود داریم و برخی از همکاران ما در دستگاه قضایی کار ۴ نفر را انجام میدهند حتی در چند سال پیش ده نفر کادر اداری بیشتر از وضعیت فعلی داشتیم لذا با این وضعیت همکاران ما واقعاً به صورت جهادی کار می کنند.

این مسئول بیان داشت: در خصوص فضای فیزیکی با کمبود شدیدی مواجه هستیم و بعضا مشاهده می‌شود که از یک اتاق کار چند واحد کاری استفاده می شود در حالی که برخی واحد های کاری خود نیاز به چند اتاق برای انجام کارهای خود دارند در سال گذشته اعلام شد زمینی را برای احداث دادسرا در کنار دادگستری مشخص کنیم اما برخی از دوستان اعلام کردند زمینی را در جای دیگری به شما خواهیم داد در حالی که برای مردم فاصله داشتن دادسرا از دادگاه ایجاد مشکل میکند لذا با رایزنی هایی که انجام شد این مشکل حل شد و با تعیین زمینی در نزدیکی دادگستری موافقت شد.

رئیس دادگستری بم ابراز داشت:از نظر اعتبارات و بودجه نیز کمبود شدید داریم و از قوای مقننه و مجریه در خصوص معافیت هایی که برای افراد زیان دیده در نظر گرفته شده است تامین اعتبارات را بر عهده قوه قضاییه گذاشته اند اما محل این اعتبارات مشخص نیست که باید از کجا تامین شود لذا وقتی تسهیلاتی در قانون مشخص می شود باید محل اعتبارات آن هم مشخص شود.

عارف کیا با اشاره به مبحث امنیت اذعان داشت: طبق بولتن هایی که از استان برای ما ارسال میشود مشاهده می‌کنیم که بم جزء شهرستان های امن استان است و از این بابت از همکاران نظامی و انتظامی و سربازان گمنام امام زمان تشکر ویژه می‌کنم.

وی در ادامه گفت:از مردم انتظار داریم در بحث پیشگیری از وقوع جرم هرگاه از وقوع جرمی مطلع شدند از طریق ۱۱۰ اطلاع دهند و یا اینکه از طریق دادستان محترم جرایم را به صورت مکتوب اطلاع دهند.

عارف کیا رئیس دادگستری بم در پایان گفت: از فضاهای مجازی به نحو احسن استفاده کنید و خویشاوندان خود را برای شرکت در مراسم مذهبی مانند نمازهای جمعه و جماعت و مراسمات قرآنی دعوت کنید و در برنامه های ورزشی شرکت داشته باشید که اینها خود باعث پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی خواهد شد.
انتهای خبر/

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *