اثبات کردیم که بم مهد ورزش زورخانه ای و پهلوانی است / به دلیل تبعیض های استان ۷۰۰ باستانی کار در بم امکان حضور در رقابت ها را ندارند/ در بم بزرگ ۷۰۰ باستانی کار در ۱۸ گود زورخانه ورزش می کنند

[ad_1]

به گزارش ارگ نیوز؛ قاسم برخورداری رئیس هیئت ورزش های زورخانه ای و پهلوانی شهرستان بم به مناسبت هفته ورزشهای پهلوانی و زورخانه ای در گفتگو با خبرنگار ما گفت: طی مطالعاتی که در خصوص بم و تاریخچه ی ورزش آن داشتم مشاهده کردم که تاریخ این ورزش در بم به ۴۰۰۰ سال پیش و در زورخانه ارگ قدیم بم بر می‌گردد.

 

وی با بیان اینکه بم مهد ورزش زورخانه‌ای در کشور است افزود: یکی از آداب ورزش زورخانه با طهارت وارد شدن به محل ورزش است که این مهم در زورخانه ارگ قدیم بم با مشاهده پای آبی که  قبل از وارد شدن به زورخانه قرار داشت و ورزشکاران پیش از ورود به گود زورخانه  از آن برای  تطهیر خود استفاده می کردند قابل فهم است و این مسئله از پیش از اسلام در این زورخانه وجود داشته است.

 

برخورداری  با اشاره به اینکه ورزش زورخانه ورزش مقدسی است ابراز داشت: طبق مستندات موجود حدود ۸ سال پیش به اثبات رساندیم که  پیدایش ورزش باستانی از بم بوده است و این مستندات در موزه فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای در تهران موجود است و در آنجا نیز به ثبت رسیده است و باعث افتخار است که بیشترین پتانسیل ورزش زورخانه‌ای کشور در بم حضور دارد و پهلوانان زیادی از بم تقدیم کشور شده است.

 

این رزمنده هشت سال دفاع مقدس افزود: در بم  بزرگ ۱۶ گود زورخانه فعال وجود دارد که در حال فعالیت هستند که از این تعداد ۱۰ زورخانه در بم  و مابقی در سه شهرستان دیگر وجود دارد و بر این اساس پهلوانانی که به واقع هرگز نمیمیرند را تقدیم جامعه نموده است به طوری که مانند داستان ها در قدیم الایام  زمانی که فردی قصد مسافرت داشت خانه و اموال خود را به دست پهلوان زورخانه شهر می سپرد.

 

وی با اشاره به موانع پیش روی رشد ورزش بم اظهار داشت: متاسفانه مرکز استان  توجهی به ورزش در شهرستان‌ها ندارد و به پهلوانان کمتر بها میدهد در حالی که برخی از  شهرستان های استان یا زورخانه ندارند و یا به تازگی تنها زورخانه آنها افتتاح شده است اما بم نزدیک به ۷۰۰ نفر ورزشکار در رشته باستانی دارد که از این آمار به طور مداوم ۴۰۰ نفر در حال ورزش هستند.

 

این مسئول ضمن ابراز نگرانی گفت:  متاسفانه به دلیل تبعیض هایی که در سطح استانی وجود دارد بسیاری از ورزشکاران ما توان حضور در مسابقات را ندارند اما علیرغم همه مشکلات استانی و کشوری پیش‌روی این ورزش باید تاکید کنم هماهنگی و اتحاد بسیار خوبی بین مسئولین ورزش و هیئت پهلوانی و زورخانه ای شهرستان وجود دارد.

 

وی افزود: اتحادی که  قبلا بین مسئولین ورزش در استان کرمان و مسئولان ورزش شهرستان بود موجب شد چنین تعامل خوبی بین ورزشکاران شهرستان بم به وجود آید بطوریکه در کل تاریخ ورزش بم در هیچ ورزشی مانند این اتحاد و هماهنگی وجود نداشته است.

قاسم برخورداری خبر داد: به زودی زورخانه بسیار مجهزی در منطقه خواجه نظام که به دست روحانی مسجد و مردم آنجا ساخته شده است و همچنین زورخانه دیگری در روستای پاکم افتتاح خواهند شد که براین اساس تعداد زورخانه های منطقه بم به تعداد ۱۸ زورخانه افزایش خواهد یافت.

انتهای خبر/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *